→ Nikdy nelez do postele s někým, kdo je větší magor než ty… ;-)

EM-Projekt

11. května 2008 v 19:19 |  Expedice Mras
Exkluzivně! Zítra si přečtěte Mladou frontu Dnes! Proč? Dostanete zdarma přílohu o Expedici Mars! Pět mladých kosmonautů na simulovaném Marsu! Chcete se dozvědět víc? Už zítra v Mladé frontě Dnes!
Expedice Mars
Jistě se včera z Vás hodně dozvědělo, že v dnešním vydání Mladé fronty Dnes je speciální příloha o Expedici Mars 2007. Jedná se o simulovaný let do vesmíru, kde pět kosmonautů vyhrálo soutěž o navštívení Marsu. Čtěte dál a dozvíte se víc!
ÚRYVKY Z DENÍKU:
-…je pozdní večer, teda podle nás večer, neboť ve vesmíru to moc nepoznáme, a hrajeme takzvané vzdušné karty. Hra je zajímavá tím, že každá karta je od každého hráče. Kdo si jakou zrovna chytne, s takovou se snaží přebíjet ostatní spoluhráče. Jo…je to zábavná hra, ale ne každý může hrát…pilotní inženýr řídí naše Párátko, jak s oblibou říkáme naší kosmické lodi…
-…"Né pozor! A tamhle, ten skafandr! Pryč! Padá kosmo stůl! Schovat se…pozdě. Nebolí to? Rychle, kosmo lékaře! Au…to musí bolet, je to fakt obří boule…ještěže jsem se stačila schovat!", tak takové věty padaly, když náš Párátko-pilot zapomněl řídit a trošku se mu to zvrtlo. Ale nebojte, nic tak vážného se nestalo-až na tu bouli našeho geologa…
-…teďka sedíme (nebo spíš lítáme?) na kosmo židli a snažíme se pozřít alespoň trošku kondenzované stravy. Abych pravdu řekla, nikdo, až na počítačového experta, nemá hlad. Každý se přiznal, že mu chybí domácí, ta pravá česká strava. Každý si zavzpomínal na den, kdy naposledy obědval tam dole, na Zemi. My už ji nevidíme, jsme daleko daleko za ní, ale přece jen máme vzpomínky. Ne jen na obědy, ale i na naše manžely, manželky i rodinu, která nás zase uvidí až někdy…? Máme pravděpodobný termín návratu, ale ve vesmíru nemůžeme s ničím počítat. Jo, jestli chcete slyšet pravdu, tak se nám stýská…a moc…a věříme, že nejen nám, ale i jim, těm na Zemi…
ROZHOVORY S NAŠIMI HRDINY
PALUBNÍ INŽENÝR:
Můžeš nám trošku objasnit, co je/bylo tvou prací?
Jo, jasně. Úkolem palubního inženýra je řídit let na Mars a zpátky, zajišťovat bezpečnost pobytu na Marsu. Dohlíží na veškeré systémy kosmické lodi a technické vybavení mise, kromě počítačů. Má na starosti vývoj kosmické lodi ještě před samotným letem.
Proč ses rozhodl být zrovna palubní inženýr?
Baví mě strašně něco organizovat, přihlížet i rozkazovat. Mohl bych o sobě říct, že jsem vůdčí typ.
Byl si tedy spokojen se svou posádkou?
No…nějaké chyby by se tam určitě našly, ale to časem ještě dopilujeme. Doufám.
Stal se ti nějaký zážitek, o kterém by ses chtěl pochlubit?
(přemýšlí)…jeden se mi stal. Nakazoval jsem zrovna jednomu členovi posádky, ať si uklidí spadnuté oblečení ze země, a on se na mě tak divně podíval a řekl:,,Sorry, ale to jsou tvé věci. Já mám ,,pokoj,, na druhé straně!" Celou dobu si pak ze mě posádka vystřelovala, že si nepoznám ani svoje svršky.
POČÍTAČOVÝ EXPERT:
Tak…o co ses ty staral ve vesmíru?
Zajišťoval jsem chod počítačů, staral se o elektroniku, technicky zajišťoval komunikaci mezi posádkou a Zemí.
Moc jsi s posádkou nevycházel, proč?
Měli úplně jiný názor na věci než já. Pořád se chtěli bavit, udělat si z letu zábavu, hezkou vzpomínku, ale já byl zásadně proti. A abych pravdu řekl, moc jsem s nimi ani nekomunikoval.
Stalo se ti, že se pokazily počítače?
No, málem. Bylo to tehdy, když jsem nesl vodu ve speciální nádobě a pilot zrovna udělal s Párátkem nečekaný pohyb a já tu vodu vylil na počítačové zařízení. Nic se ale naštěstí nestalo.
PALUBNÍ LÉKAŘ, BIOLOG
Ty ses starala pouze o zdraví posádky?
Ne, měla jsem na starosti jak zdravotní stav, tak u mě bylo zajištěno psychické zázemí. Zkoumala jsem životní podmínky na Marsu a taky jsem vytvářela prostředí pro pěstování rostlin.
Byl tam nějaký zásadní problém?
Jeden člen posádky, kterého ovšem z lékařského tajemství nebudu zmiňovat, měl problémy s kouřením. Nemohl v Párátku kouřit, proto velmi často ke mně chodil pro nikotinové náplasti. Teď je už v pohodě a na cigarety ani nemyslí.
Co kdyby se tobě, jako doktorce, udělalo zle? Věděla by posádka, co má dělat?
Určitě, každý má základní kurz zdravotnictví a kdyby něco, tak v mé lékárničce je sešit s jakýmkoliv problémem a postup první pomoci.
Jak jste čerpali vodu?
V zavazadlovém prostoru máme dostatek vody v kanistrech. Voda přesahovala polovinu všech věcí na palubě.
LETEC DOKUMENTARISTA
Jelikož jsem to já, otázky mi dávala posádka.
Můžeš mi shrnout, o co všechno ses starala?(palubní inženýr)
Zachycuji všední i nevšední život posádky, pořizuji zápisy, fotografie, vedu palubní deník, připravuji tiskové zprávy pro veřejnost a pořizuji záznamy pro budoucí publikaci. Po přistání odpovídám za zpracování záznamů a fotografií.
Kde všude se o nás bude mluvit?(palubní lékař, biolog)
Záleží na domluvě jednotlivých společností, ale určitě vím, že shrnutí celého letu bude v Mladé frontě Dnes, něco se dozví i posluchači televizních novin, a jinak svět se to dozví všemi možnými způsoby.
Kde bude náš deník k vidění?(letec architekt, geolog)
Určitě na www stránkách Expedice Mars, na stránkách Novy, Mladé fronty Dnes, a na světových stránkách, jinak to opět záleží na domluvě.
LETEC GEOLOG, ARCHITEKT
Co bylo tvou prácí?
Mým úkolem je navržení základny, vybrání vhodného materiálu a místo jeho výskytu. Zkoumání nerostného bohatství a zabývání se geologickým vznikem a vývojem planety.
Ty si navrhla plán kosmické lodi?
Ne, to ne, ale dala jsem mu název Párátko podle úzkého vzhledu.
Měla si problémy s určováním terénu?
Mírný a občas.
Proč?
Špatně jsem se podívala na studijní podklady, ale vše už je v pořádku.
VŠEM ČLENŮM POSÁDKY DĚKUJI ZA MINI ROZHOVOR.
1 CO VŠECHNO JSME OBJEVILI?
-V současné době není pochyb, že voda na Marsu je. (viz obrázek č. 1) Ovšem je zmrzlá na kost, protože teploty se pohybují kolem -63 °C, jen zřídka se teplota osluněných tmavých skal vyšplhá na +20°C, a na pólech je dokonce strašlivý mráz -133°C
-Na jeho povrchu jsou tmavé oblasti, podobné mořím či dokonce vegetaci
-Mars má atmosféru, o které se sice vědělo, že je tenká, ale existenci života nebylo dlouho možné ani zdaleka vyloučit
-Atmosféra je prakticky bez kyslíku a nesrovnatelně řidší než vzduch na Mt. Everestu
-Na Marsu roste lišejník!(našli jsme jakési zelené zabarvení se spektrem připomínajícím, světe div se, chlorofyl!)
2
-Mars má polární čepičky (viz obrázek č. 2)
-Počasí na Marsu může být dost divoké. Protože oběžná dráha je eliptická a rotační osa skloněná, dochází během roku k prudkým tepelným výkyvům, a protože atmosféra částečně vymrzá na pólech během zimy, mění se i tlak. Okolo přísluní nastávají podmínky pro impozantní přírodní úkaz - prachové bouře (viz obrázek č. 3)
3
NĚCO VÍC O NAŠICH KOSMONAUTECH
Tuto soutěž nevyhrál jen tak někdo. Čtěte dál a dozvíte se, proč právě je vybrali a co k tomu porotu vedlo. V každém čísle této přílohy se dozvíme jeden život a důvod "proč zrovna on/a" letěl/a na Mars. Jako první je na řadě Letec dokumentarista (já). Chcete se o mně dozvědět víc? Tak pokračujte v napínavém čtení! Do druhého kola jsem měla poslat něco o sobě. Co jsem poslala redakci?
Jmenuji se Soňa Alexová a studuji druhý ročník osmiletého gymnázia v Českém Těšíně, tj. sedmý ročník základní školy. K této soutěži mě přivedla má kamarádka, která má svůj sen. Letět do vesmíru. Zvolila si obor Palubní inženýr a postoupila do druhého kola. Jako já. Můj sen je tak stejně nepravděpodobný jako ten její, ale sny se prý plní. Chtěla bych pracovat na Nově, mluvit, rozpovídat se tak, že mě nedokáže nikdo zastavit. Nebo bych klidně mohla psát články do nějakého časopisu. Vždyť proč ne? Když se přece budu snažit, můžu si s úlevou říct : "Já na to mám."
A to stejné jsem si řekla i při této soutěži. Zvolila jsem si profesi k mému srdci nejbližší a tento projekt je vlastně příprava k mému budoucímu povolání. Mohla jsem si také vybrat, že budu volejbalistka, baví mě volejbal, hraji tři roky. Ne, neboť ve volejbalu si nejsem tak jistá. Nejsem si jistá sama sebou. Tam to kazí tým, v tomto projektu to zkazím jenom já.
A co být třeba slavná cyklistka? Nebo čtenářka, jestli toto vůbec existuje. Částečně jsem to zkusila, ale moc mě to nebavilo. Jedno vím ale jistě. Nezkusila jsem být kosmonautkou. Nezkusila jsem to, kde se všichni mačkají v malé raketce a snaží se zkoumat vesmír, planety, měsíc. Neumí hodně věcí, ale zrovna TO zkusili, třeba nějakou soutěží, a vyhráli. Možná že se právě teď dívají z Měsíce na svůj dům. Čekají a přemýšlí o tom, jestli jejich rozhodnutí přihlásit se do soutěže bylo správné. Nejsou si jistí. Jako já, kdybych si vybrala špatné povolání. Ale zkusili to. Zkusili a vyplatilo se jim to.
Já to chci taky zkusit. Nevím, jestli dělám dobře, ale kde bychom teďka byli, kdybychom všechno nechali jen na těch odvážných? Já odvážná jsem, to vám mohou potvrdit i mí přátelé. Jsem také sportovní typ, který má rád všechny sporty a alespoň jednou v životě by je chtěl zkusit. Mám ráda adrenalin, extrém, dobrodružství. Ráda poznávám nové lidi a mluvím s nimi o všem. Má povaha je bavící, klidná, naslouchavá a přátelská, ulítlá, upřímná a veselá, vůdčí či vypravěčská…
Každý má své sny, své koníčky, své lásky, své problémy, svou důvěru, svůj názor, svoje všechno. Všechno je podle nějakého pravidla, ale sen, sen je jen a jen podle fantazie. Něčí fantazie je bez nápadů, může být ale i bujná. Hodně lidí by mohlo říct, že má představivost za chvíli zkrachuje. "Nic horšího sis nemohla vymyslet, než letět na Mars?" Prosím, přesvědčte mě, že pravda je taková, jaká je. Bujná…
A CO BY NÁM NA ZÁVĚR CELÉ PŘÍLOHY MLADÉ FRONTY DNES PORADILA SOŇA ALEXOVÁ, KDYBYSTE NĚKDO NÁHODOU LETĚLI NA MARS?
"Určitě to, že se snažte vycházet s lidmi. Pamatujte, že jakou atmosféru si v Párátku či nějaké jiné raketě uděláte, takovou ji budete mít. Zkuste občas vyhovět druhým a oni prozněnu vyhoví Vám. Věřte mi, mluvím z vlastní zkušenosti. Jo a hlavně, kdybyste byli také letci dokumentaristé jako já, nezapomeňte si s sebou vzít alespoň pět bloků a nejméně deset propisek, dvacet párů baterek a fotoaparát navíc, kdyby se náhodou něco stalo."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama